Slovenski tradicionalni pirhi – kako izdelamo pisanice, remenke in drsanke
Slovenija ima bogato zgodovino barvanja velikonočnih jajc. Kako nastanejo belokranjske pisanice, prekmurske remenke in drsanke, so mi zaupali slovenski ustvarjalci s pridobljenim certifikatom domače in umetnostne obrti.
Po navodilih, ki so mi jih zaupali, lahko pisanice, remenke ali drsanke za letošnje velikonočne praznike izdelate tudi pri vas doma.
Pisanice
V pisač (to je lesena priprava s kovinskim vijačkom) damo koščke čebeljega voska. Vosek segrevamo nad plamenom, da postane tekoč in nato po naravni jajčni lupini pišemo motive. Za tem jajca obarvamo v rdeči barvi, ki jo pripravimo iz rdečega krep papirja, namočenega v mrzli vodi. Na rdeče obarvano jajce ponovimo pisanje motivov, jajca nato skuhamo v črni barvi za tekstil in jih dobro obrišemo. Če je pisanica izpihana, jo okrasimo s cofom iz rdeče volne. Postopek izdelave belokranjskih pisanic je opisala Nada Cvitkovič, ki ima za tradicionalen način okraševanja pisanic pridobljen certifikat domače in umetnostne obrti.
Remenke
Vroča kuhana, lahko tudi izpihana jajca premažemo s šelakom zmešanim s špiritom in zloščimo s krpo, da dobijo sijaj. Nato jih pobarvamo z barvami za les. V majhne krpice iz blaga damo različne barve, zavežemo in namočimo v raztopino šelaka in špirita ter jajca pobarvamo s svetlimi, nato pa še s temnejšimi barvami. Ko so jajca pobarvana in ohlajena, jih popraskamo s tapetniškim nožem in staro britvijo. Postopek izdelave mi je zaupal Herman Rajsar, ki se je umetnosti izdelovanja Prekmurskih remenk naučil od očeta. “Moj oče je bil začetnih tehnike barvanja z lesnimi barvami. Tehniko praskanja pa mu je pred davnimi leti pokazal češki cigan.”
Drsanke
V večjem loncu skuhamo čebulne olupke, ki naj vrejo vsaj dve uri. Tekočino ohladimo in precedimo, nato vanjo potopimo jajca, najboljše račja, gosja ali celo nojeva. Jajca naj rahlo vrejo, dokler niso lepo obarvana. Ko se posušijo, drsamo nanje vzorce z olfa nožem. Tu pride do izraza mirna roka in veliko domišljije. Postopek nam je opisala Jožefa Kastelic, ki je naredila že nekaj tisoč jajc in niti eno jajce ni bilo enako drugemu. “Ideja, ki jo izpraskaš z nožkom na jajce, se sproti poraja v glavi, zato marsikdaj ne vem, kako bo drsanka videti na koncu.”
Uživajte v pripravah na velikonočne praznike,
vaša MetiBeti
Fotografije: osebni arhiv ustvarjalcev
Meti, kako zanimivo in poučno hkrati. Ob takšnem barvanju dobijo po moje prazniki drugačen simbol in pomen…
Bodi lepo!
Ja, Sabina, postanejo res tisti pravi prazniki 😉